środa, 13 listopada 2013

Wigilijna wieczerza - leczy i odmładza
Wiadomo, na wigilijnym stole nie może zabraknąć różnych potraw z ryb i kapusty, a wszystkie z dodatkiem przypraw i ziół. Jeżeli są to potrawy smażone, to tylko na oleju. Pojawią się też ciasta pełne bakalii, bogatych w najcenniejsze składniki odżywcze. Mocnych trunków raczej tego dnia unikamy, wolimy wino, któremu nie odmawia się pewnych zalet zdrowotnych.
Dla intelektu i urody

Najzdrowsze są ryby morskie i one tez coraz częściej goszczą na wigilijnych stolach. Jednak tradycyjny karp również nie jest zły.

Ryby zawierają bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3, tak zdrowych, ze obecnie produkuje się je w kapsułkach jako lek. Chronią one naczynia krwionośne przed miażdzycą, a nawet ją leczą, obniżają poziom cholesterolu i co najważniejsze - poprawiają w naszym organizmie relacje pomiędzy cholesterolem "złym" i "dobrym".

Jeżeli rybę usmażymy na oleju, to cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych zapewnimy organizmowi jeszcze więcej. Oliwa lub olej rzepakowy dostarcza mu przede wszystkim kwasów jednonienasyconych. Miażdżycy zapobiegają równie skutecznie, jak wielonienasycone, występujące w dużych ilościach w oleju słonecznikowym czy sojowym, a są od nich mniej podatne na utlenianie. Dzięki temu w znacznie mniejszym stopniu przyczyniają się do powstawania szkodliwych wolnych rodników. Olej rzepakowy jest w dodatku najbogatszym źródłem kwasu gammalinolowego, niezbędnego do sprawnego funkcjonowania umysłu i do wytwarzania hormonów.

Jeszcze zdrowsza będzie ryba w galarecie. Żelatyna to nic innego jak przetworzony pod wpływem wysokiej temperatury kolagen, a jest on ważnym elementem naszych kości, mięśni, tkanki łącznej i skóry. Z wiekiem skóra wiotczeje, dziąsła zanikają i stają się podatne na paradontozę, właśnie dlatego, że produkcja kolagenu w organiźmie odbywa się coraz wolniej.
Ryba? do chrzanu

Do ryby w galarecie chrzan jest potrzebny nie tylko po to, by zaostrzyć  jej smak. Zawiera mnóstwo witaminy C, spełniającej ważna rolę w wytwarzaniu kolagenu. Ułatwia też wchłanianie żelaza, chroniąc nas tym samym przed anemią i pomaga układowi odpornościowemu w zwalczaniu wirusów i bakterii. Chrzan zawiera nadto substancje podobne do antybiotyków, które niszczą drobnoustroje.Pierożki z kapusta na kaca

Starożytni lekarze rzymscy leczyli kapustą choroby płuc, stawów i wątroby. Uważali, że jest doskonałym środkiem przeciw zamroczeniu alkoholowemu. Kwaszona kapusta, jaką zwykle jadamy podczas Wigilii, jest doskonałym źródłem witaminy C, która nie ulega w niej rozkładowi nawet po długim przechowywaniu, a także prowitaminy A, witaminy K oraz witamin z grupy B. Świeża natomiast zawiera substancje nazywana niegdyś witamina U, która skutecznie leczy wrzody żołądka i dwunastnicy.

Potrawy z kapusty gotowanej mają tylko te wade, że działaja rozdymająco. Możzna jednak temu zapobiec dodając do niej sporo majeranku. To pachnące ziele zapobiega bolesnym skurczom przewodu pokarmowego, a ponieważz zawiera duzo rutyny i witaminy C, chroni naczynia krwionosne przed sklonnoscia do pękania.Długowieczność w świątecznej babce

Dodawane jako bakalie do ciasta rodzynki, figi i morele medycyna ludowa zaleca jako lek osobom cierpiącym na choroby serca. Mają sporo żelaza, dzięki czemu chronią nas także przed niedokrwistością. W rodzynkach występują nadto tak rzadkie pierwiastki jak mangan i kobalt, figi bogate zaś są w potas, wapń, magnez oraz fosfor, a morele zawierają dużo beta-karotenu. Ten "przeciwutleniacz" skutecznie zapobiega powstawaniu wolnych rodników. Niewykluczone, że to ze względu na jego obecność morele nazywano dawniej owocami długowiecznymi.
Aż za dobre?

Trudno uwierzyć, ale orzechy włoskie zawartością witaminy C przewyższają ośmiokrotnie czarne porzeczki i aż piećdziesięcio krotnie - owoce cytrusowe. Są w nich również  inne witaminy, niezbędne do tego, by organizm przez długie lata mógł prawidłowo funkcjonować: A, B1, P i E, są też mikroelementy, dużo zdrowego tłuszczu i wartościowego białka. Nie należy ich jadać w nadmiarze jedynie dlatego, że zawierają po prostu zbyt wiele dobrego. Po posiłku dobrze jest wypić kieliszek czerwonego wina, które bardzo ułatwia trawienie.


1 komentarz:

Zostaw ślad po sobie ...

Przyciski Listonic

- See more at: http://darmowedodatkinablogi.blogspot.com/2013/09/bujajaca-sie-latarenka.html#sthash.RbAo3ms7.dpuf