poniedziałek, 16 września 2013

Świąteczne oświetlenie ogrodu, domu, tarasu


 Najpiękniejsze dekoracje świąteczne to dekoracje zrobione własnoręcznie. Nie martw się jednak, gdy nie masz zdolności manualnych. Piękną dekorację świąteczną można zrobić… samym światłem.

Dekorowanie drzewek w ogrodzie lub domu lampkami choinkowymi to najprostsza, by nie rzec, banalna dekoracja świąteczna. Lampki można umieścić także w obrysie okien, pod okapem dachu czy w balustradzie schodów, by uzyskać określony rysunek i podkreślić poszczególne, najbardziej interesujące fragmenty budynku. Wydobyte z grudniowych ciemności mogą się prezentować zupełnie inaczej niż zwykle i naprawdę interesująco.
 Można też skupić się wyłącznie na otoczeniu domu podkreślając światłem drzewa i krzewy. Poza dekoracją na święta samego obejścia zyskamy też ładny widok z okna. Do dekoracji roślin (a także domu) lepiej wybrać niewielkie drobne światełka w jasnym kolorze niż duże i barwne. Kolorowe i migające kojarzą się bowiem z dekoracją karnawałową, a gdy jaskrawych barw jest zbyt dużo - bardziej z dekoracją w stylu „cyrk przyjechał” a nie ze świętami Bożego Narodzenia. Białe światło to symbol światłości wiary, a Boże Narodzenie jest pamiątką jej narodzin wraz z narodzeniem Chrystusa.
Dekoracje bożonarodzeniowe ze światełek prezentują się najlepiej, jeśli lampek jest dużo i są małe. Skojarzone z rozgwieżdżonym zimowym niebem budują prawdziwie świąteczny nastrój (zwłaszcza wtedy, gdy nie dopisze pogoda i trudno dostrzec za chmurami prawdziwą pierwszą gwiazdkę). Wyjątkowo pięknie wyglądają, albo jako świetlna chmura, albo świetlne drzewa i krzewy (gdy precyzyjnie obrysuje się każdą gałąź podkreślając pokrój rośliny pozbawionej liści). Dobrze wiedzą o tym producenci gotowych kurtyn świetlnych, które oszałamiają właśnie masą drobnych światełek.


 Proste dekoracje świetlne można zrobić także w oknach, zawieszając na różnej wysokości (na przykład podwieszając do karnisza) niewielkie białe, srebrne lub złote gwiazdki choinkowe. Unoszące się znad kaloryfera ciepłe powietrze będzie poruszało gwiazdkami, które nieustannie się obracając i migocąc zapewnią świąteczny nastrój. Stawiając na parapecie zapalone świece można ten ruch wzmocnić, zawsze jednak trzeba pamiętać o właściwej odległości dekoracji od płomienia świec, by nie wywołać pożaru.


Często wystarczy jeden świąteczny akcent – podwieszona pod okapem stylizowana latarnia z zapaloną świecą albo donice u progu udekorowane jedliną z wetkniętymi w nią świetlnymi gałązkami. Dziś nie trzeba już prowadzić kabli z zasilaniem - wszędzie można mieć solarne dekoracje świetlne, co jest znacznie łatwiejsze do przeprowadzenia. W dzień ogniwa fotowoltaiczne pobiorą wystarczająco dużo energii ze słońca, by zapewnić ją świątecznej dekoracji świetlnej przez całą noc.

 Girlandy gałązek nad wejściem, na drzwiach wie­niec anglosaskim zwyczajem zawieszony na znak, że chętnie witamy gości, i udekorowana choinka przed domem coraz częściej zdobią w święta nasze ogrody. Bardzo efektowne są też dekoracje świetlne. W sklepach można kupić rozmaite ozdoby, nie tylko znane od lat łańcuchy małych lampek. Są w sprzedaży węże świetlne (po zastosowaniu sterownika można tworzyć efekty świetlne, takie jak falowanie, migotanie i przygasanie), łańcuchy z diodami LED, kurtyny świetlne do rozwieszania na elewacji, a także nitki świetlne (z szerokokątnymi diodami LED, których światło zlewa się w jedną ciągłą smugę). Służą one do oplatania gałęzi drzew i dekorowania elewacji oraz okien. Można kupić świecące gwiazdy, choinki i i inne świąteczne motywy. Świetlne dekoracje są przystosowane do zasilania bezpośrednio z sieci o napięciu standardowym 230 V.


 Jak wybrać akcesoria do świątecznego oświetlenia domu i ogrodu?

Każdego roku, w okresie przedświątecznym na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej ozdób i dekoracji świetlnych. Zobacz, jakich zasad się trzymać wybierając odpowiedni rodzaj oświetlenia świątecznego, by twój dom i ogród były bezpieczne pod świąteczną iluminacją.

    Dekoracje świetlne stosowane na zewnątrz muszą mieć odpowiedni stopień ochrony, nie mniejszy niż IP44. Zanim więc kupisz wybrane lampki, sprawdź czy na opakowaniu znajduje się właściwy symbol.
    Dobrze sprawdzaj przewody, oprawki i połączenia. Elementy dekoracji przeznaczonych do stosowania na zewnątrz powinny być gumowe i lepiej izolowane (oświetlenie wewnętrzne o symbolu IP20 jest wykonane z PCW /plastikowe/ i ma zwykłe oprawki do żarówek).
    Szczególnie uważnie przyjrzyj opakowaniu i samemu urządzeniu, gdyż przepisy UE nakładają na dystrybutorów, aby każde urządzenie miało podane parametry - nazwę importera, napięcie znamionowe, pobór mocy oraz klasę ochrony IP). Mogą być one umieszczone na opakowaniu, tabliczce znamionowej lub na metce znajdującej się przy wtyczce. Ponadto, napisy muszą być w języku polskim, a ich zupełny brak powinien cię zastanowić.
    Zwróć uwagę na dwa symbole, które znajdują się na urządzeniu. Podwójny kwadrat oznacza, że przewody są w podwójnej izolacji, natomiast odwrócony trójkąt z literą F w środku, że produkt jest niepalny.
    Pamiętaj, nie kupuj akcesoriów oświetleniowych, na których na ma cechowania bądź napisy są w języku obcym. Użycie takiego urządzenia może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu użytkownika.
    Kupując dekoracje świetlne, warto sprawdzić, czy wąż świetlny, nitka albo girlanda, mogą być traktowane jak moduł i można je łączyć z następnymi elementami. Na końcu każdego modułu powinno się znajdować specjalne gniazdo, do którego w łatwy sposób można podłączyć kolejny. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia dekorowanie, gdyż unikamy plątaniny kabli i nie używamy przedłużaczy.1 komentarz:

  1. Uwielbiam jak cały dom jest tak przepięknie kolorowo oświetlony. Jedzie się drogą, pada śnieg, dom świeci i jest jak w bajce. :)

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie ...

Przyciski Listonic

- See more at: http://darmowedodatkinablogi.blogspot.com/2013/09/bujajaca-sie-latarenka.html#sthash.RbAo3ms7.dpuf