środa, 30 kwietnia 2014

Wszystko co powinieneś wiedzieć o pikniku

Majówka, lato - wakacje, odpoczynek i relaks. Ciepły czas, kiedy można przejść się nad morze, w górach, na łące lub w lesie. Jeśli masz wolne, to dlaczego by nie zrobić małego pikniku, po za miastem.  Lub w mieście - jest dużo miejsc, gdzie można się rozłożyć z kocykiem. Poleżeć w trawie, pooglądać chmury. Pobawić się z dzieckiem i pobiegać,  zrywając kwiatki, pleść wianki. Poczytać książkę można. Można się przytulić i porozmawiać. O pomilczeć też można.

Nic dziwnego, że pierwsze pojawiły się pikniki w czasach starożytnych Rzymian, a istnieją do dziś. Europejska arystokracja kochała pikniki i często łączyli je z polowaniem.

 

 

Mieszkańcy każdego wielkiego lub mniejszego miasta chyba znają miejsca, gdzie można uciec od miasta, zjeść smaczny posiłek z grilla, spacerować po lesie lub popływać w jeziorze, czy rzece.

Jeśli planujesz piknik, może uda Ci się pomóc moimi wskazówkami. ;-)
Zapraszam i przyjemnej lektury.


Co zabrać na piknik ?


Kto nie złapał się na myśli o tym, że masz wszystko, czego potrzebujesz , a po przybyciu na miejsce , okazuje się, że jest to ważne, pozostaje w domu. Na przykład , wiele osób zapomina, ważnych rzeczy takich jak zapałki, sól, noże . Aby nie znaleźć się w tej sytuacji , należy wyrobić w sobie nawyk pisania listy , zwłaszcza z naciskiem na najważniejszych rzeczy . Odnosząc się do listy, ostrożnie umieścić w niej wszystkie rzeczy .

Lista ta może być następująca :

 • noże (nieco lepiej, jeśli są dobrze naostrzone z góry )
 • otwieracz / korkociąg
 • deska do krojenia (lepszy plastik i lekki)
 • naczynia ( zazwyczaj na pikniku używa się naczyń jednorazowych z tworzyw sztucznych)
 • chyba, że dysponujemy koszem piknikowym - w tych lepszych sztućce i talerzyki są porcelanowe
 • przynieś przynajmniej jeden widelec lub szczypce, aby przerzucić kilka potraw podczas pieczenia lub sprawdzić swoją gotowość (fotografowanie warzywa lub mięsa z grilla,  łatwiejszymi akcesoriami są żelazne, a nie plastikowe widelce)
 • serwetki i ręczniki
 • grill (składany grill - wygodny wynalazek, który pomoże Ci przygotować posiłki z grilla i nie będzie stanowić zagrożenia pożarowego, jest o wiele łatwiej umieścić szaszłyki niż przeszukiwać miejsca na ognisko, w wielu miejscach nie można robić ognisk, może to skończyć się mandatem )
 • szaszłyki i gotowe marynowane mięso na grilla
 • jeśli nie robimy grilla warto zrobić przekąski
 • koc, poduszka, lub mata (ziemia zazwyczaj dobrze ogrzana, ale wygodniej siąść na kocu)
 • jednorazowe obrusy i ceraty (przydatne do położenia na nich naczyń)
 • składane meble (przydatne, jeśli nie lubisz siedzieć i jeść na ziemi)
 • worki na śmieci (nie śmiecimy, zbieramy odpady do chociażby pustej reklamówki)
 • zapalniczka
 • węgiel lub drewno
 • papier lub środki, aby ułatwić rozpalenie ognia
 • słoik z solą / pieprzem (te przyprawy są niezbędne, zwłaszcza jeśli chcesz coś upiec na grillu, lub jeść świeże warzywa)
 • spray lub maść na komary i innymi owady (może być przydatny w nocy, gdy latają szczególnie krwiożercze wampiry ;] )
 • ochrona przed słońcem (jeśli pójdziesz do lasu, wystarczy krem do opalania, okulary, kapelusze, ale na brzegach rzek lub jezior, czy łąkach, te rzeczy mogą się przydać )
 • apteczka (obowiązkowe  - wiele osób zapomina lub nie chce brać leków , szczególnie jodu i bandaży, chociaż spędzamy czas na łonie natury, te rzeczy mogą być przydatne, jeśli jedziemy samochodem, kierowca powinien mieć zwykłą apteczkę; należy sprawdzić zawartość i dodać produkty jeśli czegoś brakuje )
 • gry (zastanów się, jak będziecie bawić się w naturze; jeśli bierzecie dzieci, należy przemyśleć, co będziecie robić, w przeciwnym razie dzieci będą sami szukać przygody i mogą wpaść w kłopoty; można na przykład wziąć piłki, zabawki , badmintona lub inne akcesoria do gier na świeżym powietrzu)
 • napoje do picia, termos z ciepłą wodą na mleko dla dziecka, pamiętajmy, że po wodach gazowanych i sztucznie barwionych, jak i niektórych sokach będzie większe pragnienie
 • woda niegazowana, lub mokre chusteczki (przydatne do mycia rąk, jeśli nie wokół stawu)
 • jeśli bierzemy wodę do mycia dłoni, to warto wziąć mydło w płynie :)
 • ciepłe ubrania (poza miastem, gdzie nie ma betonu i asfaltu ,temperatura jest zwykle nieco niższe niż w mieście, więc ciepłe ubrania mogą być użyteczne, zwłaszcza jeśli masz zamiar zatrzymać się na pikniku do późnego wieczora, zawsze może zaskoczyć nas - czego nie chcemy - burza bądź deszcz)
 • DOBRY NASTRÓJ !
  Z dobrym nastrojem brak któregokolwiek z powyższych elementów nie będzie przeszkodą do doskonałego pikniku :-) pamiętajcie o tymMeble Piknikowe


Można usiąść na trawie, lub piasku na kocu i nie muszą być krzesła i stolik. Oczywiście, o wiele wygodniej siedzieć przy stoliku .
Najpierw przychodzi do głowy, składanie mebli . Po wybraniu należy pamiętać o trzech ważnych rzeczach: powinno być to trwałe, łatwe do złożenia i rozwijania i być wygodne w użyciu. Aby to zrobić, przy zakupie należy dokładnie sprawdzić wszystkie mocowania rozszerzonych krzeseł, określić, czy są wygodne do siedzenia na nich.
Oto kilka przykładów mebli na piknik :Naczynia na piknik


Ważne szczegóły na piknik - dania, oraz naczynia w których będą przewożone produkty. Nie powinny one marszczyć w drodze, powinny zachować świeży wygląd i zapach. Najlepiej każdy produkt umieścić w oddzielnym małym pojemniku.
Można gotować potrawy w domu, a następnie zabrać je ze sobą. Aby zachować produkt
wręcz przeciwnie - ciepły, można użyć regularnych specjalnych pojemników foliowych lub grubej folii.
Jeśli jest dużo ciepłej, i udajemy się do miejsc piknikowych bardzo daleko, można zabrać torbę -  lodówkę, trwałość produktów ułatwią nam butelki z zamarzniętą wodą.
Kanapki z masłem, kiełbasa i serem mogą się zepsuć od upału. Nie zawijać ich w worki z tworzywa sztucznego, najlepiej w papier pergaminowy i trzeba je spożyć w zasadzie jako pierwsze.
Naczynia do pikniku zazwyczaj wybiera się na podstawie faktu, żeby nie uległy pęknięciu i były łatwy w transporcie. Genialny wynalazek - jednorazowe naczynia z tworzywa sztucznego lub tektury, które nie potrzebują do mycia, które nie stłuką i nie zajmują dużo miejsca .


Przydatne rzeczy na piknik


 • Oto kilka oryginalnych pomysłów na piknik, które uczynią Państwa pobyt bardziej komfortowym:
 • Chłodzenie butelek napojów to często poważny problem w naturze, ale gdzie woda, potok, strumyk można wodę chłodzić. Na przykład, można użyć nadmuchiwanego rękawa i liny, aby utrzymać butelkę w wodzie i nie pozwalać im się ogrzać, ani odpłynąć.
 • Kosz owoców z kartonowych, lub talerzyka papierowego.Zrobić cztery nacięcia, jak pokazano na rysunku, a następnie podnieść brzegi i zabezpieczyć je za pomocą zszywek. Podwójną taśmą klejącą, lub klejem uszczelnić krawędzi. Wzdłuż obwodu zabezpieczyć tasiemką.
 • Produkty można trzymać w taki sposób, aby nie przyciągały wiele owadów. Zastosowanie parasola zawieszonego na gałęzi drzewa, może być rozwiązaniem.

 • Aby koc, na którym można usiąść, nie stał się mokre od wilgotnej ziemi, można użyć ceraty, która powinna leżeć pod nim. Wtedy można udać się na piknik, mimo iż trawa mokra od rosy, czy deszczu.

 

Gdzie na piknik?


Miejsce na piknik - oczywiście, chcesz wybrać wygodne, czyste , z dala od drogi, hałasu i zgiełku miasta.
Czasem w obrębie miasta, istnieją specjalne miejsca, w parkach i wokół jezior, w których można zrobić grilla i odpocząć, ale zwykle takie miejsca przyciągają tłumy i ucztowanie może drażnić sąsiadów. Albo sąsiedzi mogą drażnić nas :)
Mieszkańcy dużych miast często skarżą się, że wszystkie dobre miejsca na pikniki są znane od dawna, więc są przeludnione. Następnie żeby jechać w góry, trzeba wstać wcześnie rano.
Piknik można zorganizować nawet w mieście, na dachu swoich budynków mieszkalnych ! Jeśli nie jesteś w stanie opuścić miasta, dlaczego nie pójść na dach ? Nawiasem mówiąc, niektórzy fani nawet we wakacje opalają się na dachu. Jeśli planujemy piknik bez grilla, jest dużo łatwiej, można się rozłożyć nawet w pobliskim parku, o ile nie będą wam przeszkadzali spacerowicze.
Samo grillowanie nie jest wykroczeniem i w odpowiednich miejscach możemy je organizować, jednak z zachowaniem pewnych zasad. Niestety wiele osób nie potrafi uszanować przepisów i wtedy faktycznie może grozić kara. Niszczenie zieleni, zaśmiecanie terenu, zakłócanie spokoju, oraz spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych, to najczęstsze wykroczenia grillujących.


Grill w Krakowie i okolicach

1. Zalew w Zesławicach - bardzo przyjemne miejsce na grilla, dodatkową atrakcję stanowi fakt, że w zalewie można łowić ryby (choć według forumowiczów nie tak łatwo coś tam złapać)

2. Zakrzówek - (Według grillujących forumowiczów najlepszym miejscem na grilla jest dolinka pod skałkami do wspinaczki), w pobliżu znajduje się stacja benzynowa, gdzie można kupić węgiel.

3. Zalew Bagry - Kąpielisko na Bagrach znajduje się pomiędzy ulicami Wielicką i Lipską. Najlepiej dojechać tramwajami jadącymi w stronę Kurdwanowa i Bieżanowa. Znajduje się tam specjalnie przygotowane, ogólnodostępne miejsce na grilla z zapleczem sanitarnym.

4. Miasteczko Studenckie AGH a dokładnie plac pomiędzy niskimi akademikami. Jedynym minusem tego miejsca jest jego ogromna popularność. Ogradzamy je osobom, które nie lubią tłoku.

5. Przylasek Rusiecki - oprócz miejsca na grilla jest tam piaszczysta plaża i strzeżone kąpielisko, wjazd samochodem kosztuje 8 zł

6. Głogoczów Podlesie.

7. Podzamcze k.Pieskowej Skały (odpłatnie,ale jest wszystko, np.korkociąg).

8. Las Kosiarz (Przeginia-Brodła).

9. Rudno-u stóp ruin zamku Tenczyn.

10. Ściejowice.

11. Przeginia Narodowa.

12. Popularne dolinki na grilla: Kluczwody, Bolechowicka, Kobylańska, Będkowska, Prądnika.

13. Kopiec Krakusa - tak można, grillowałam i nawet rozmawiałam z szanowną Strażą Miejską, więc bez obaw.

14. Łąki Bonarka.


Menu na piknik


Piknik nie będzie kompletny bez jedzenia i picia. Można spędzić na zewnątrz więcej niż godzinę, więc smaczne menu, oczywiście, jest załatwione wcześniej.
Jeśli masz mało czasu na przygotowanie produktów wcześniej, z pewnością można zabrać surowe warzywa, zioła, pieczywo, sery w plastrach i marynowane mięso ze sklepu. Jednakże istnieją setki receptur znakomitych potraw, częściowo przygotowanych w domu, który będą doskonale smakować na łonie natury.

Najpopularniejsze potrawy na piknik:

 • kiełbaski 
 • grill z różnych rodzajów mięsa ( wieprzowina, drób, jagnięcina, cielęcina)
 • ryby z rusztu
 • warzywa i grzyby na grilla
 • świeże warzywa , zioła i owoce
 • kanapki
 • ciasto
 • sałatki
 • ziemniaki pieczone w ognisku
 • napoje alkoholowe i bezalkoholowe


Wielu z was prawdopodobnie smażą na pikniku lub grillu tylko dania mięsne, najpopularniejsza jest chyba po prostu kiełbasa. Ale istnieje wiele innych smacznych i zdrowych posiłków z grilla. Ja na przykład uwielbiam grillowane warzywa. Latem i wiosną mamy cukinię, bakłażana, pomidory, paprykę i pieczarki. Można grillować tez selera, jest pyszny. W miarę możliwości, bo róznie to bywa z dzieciątkiem na grillowym pikniku będę wam przedstawiała różne smakowite rozwiązania.
Warzywa z grilla można upiec by były lekko chrupiące, bądź całkiem miękkie, oba rodzaje są dobre.
Łatwo również zrobić pyszną rybę z grilla. Szczególnie smaczny jest łosoś, pstrąg, sardynki i inne tłuszczowe gatunki ryb. Przed smażeniem ryby muszą marynować: można po prostu rzucić w przypraw do ryb, sól, pieprz, zioła, cytryna. Węgle do smażenia powinny być białe, lekki żar, nie buchający ogniem grill jak przy kiełbasie. Zazwyczaj o filety rybne o grubości 2 centymetrów przygotowanie zajmuje około 5-6 minut z każdej strony. Karkówka też powinna robić się dłużej, a na mniejszym ogniu!Przekąski na piknik


Kanapki - kolejne niezbędne danie. Gdy idziesz na piknik, nie masz zamiaru jeść kebaba. Jednak kanapki mogą być przydatne czekając na grillowane mięska, jako że sprawa jest bardzo długa: trzeba grilla przygotować, zebrać drewno na opał, rozpalić ogień, poczekać, na przełom drewna w węgiel, a dopiero potem podsmażyć mięso.

Żeby nie głodomory nie głodowały, czekać na grilla mogą z przygotowanymi kanapek lub można zrobić je na miejscu. Głodny człowiek to i zły. A już zwłaszcza samiec alfa.

Znalazłam bardzo ciekawą propozycję. Tą kanapkę może przygotować w domu i po prostu wziąć na piknik. Jest wygodna do przenoszenia. I taka inna , bardzo interesująca.

Na tą wspaniały kanapkę dla waszego mężczyzny potrzeba: mały bochenek chleba, albo duża bułka (najlepiej okrągła i wysoka), ulubione dodatki do kanapki (wędlina, ser, majonez lub do smaku sosem pesto, sałata, pomidory, ogórki, gotowane mięso z kurczaka lub mięso z indyka).
Odciąć górną część bochenka chleba i usunąć miąższ, pozostawiając tylko skorupę.
Wtedy zaczynają się warstwy do ułożenia swoich składników, smarować sosami.
Gdy środek jest wypełniony do samej góry, przykryć warstwą chleba z góry. Twoja warstwowa piknikowa kanapka na głoda gotowa !

Nawiasem mówiąc, kanapki są szczególnie smaczne, jeśli smażycie chleb na grillu  to bezpośrednio nad ogniem. Przed smażeniem mięsa, położyć na grillu kilka kromek chleba i smażyć, aż do pożądanego koloru i chrupkości. Kanapki na piknik mogą być wykonane w postaci.Pamiętajmy, aby nasze posiłki nie były zbyt obfite. Natura zmusza do aktywnego spędzania czasu, pograjcie, pobiegajcie. Lepiej być aktywnym, niż cierpieć z przejedzenia ;-)Dziecko na piknikuDziecko około 1,5 do 2 lat ucieszy sam fakt rzucania piłki, czy biegania z rodzicem po trawie. Można wziąć autko, lalkę. Należy zadbać o krem z filtrem, na komary i osłonę główki, uszek.

Wariant dla dzieci młodszych: (3-6 lat)

„Skakanka”
Zabawa polega na tym, że dzieci stają w kole, a w środku opiekun. Kręci on skakanką po obwodzie koła, a one starają się podskakiwać tak, aby na nią nie nadepnąć. Kto się „skuje” musi wykonać jakieś zadanie, powiedzieć wierszyk lub zaśpiewać piosenkę.


„Trafianie do celu”
Dzieci najpierw zbierają w parku różne przedmioty: małe kamyczki lub szyszki. Ich zadaniem jest trafienie z pewnej odległości do ustalonego celu, np. drzewa. Jeden traf to jeden punkt. Ten, kto na koniec zabawy będzie miał ich najwięcej dostaję nagrodę.„Pająk”
Należy wybrać jedną osobę, czyli pająka. Dzieci biorące udział w zabawie, biegają po parku, lecz gdy usłyszą wołanie „pająk idzie” muszą stanąć nieruchomo. Kto pierwszy się poruszy odpada z gry. Ostatnia osoba wygrywa.
Jeśli chodzi o pomysły to nie zapominajmy o dawnych zabawach typu: „Stary niedźwiedź”, „Piłka parzy” czy wszystkim znany „Lisek”. Ważne jest, by dzieci się nie nudziły.Wariant dla dzieci starszych: (7-12 lat)


Dla starszych dzieci wiosenny piknik może stać się też po części wycieczką rowerową, gdyż polecamy wybrać się na niego właśnie rowerem. Będzie to dodatkowa frajda! Jeśli chodzi o potrzebne rzeczy to będą one bardzo podobne do tych, które zabiera się na piknik z młodszymi dziećmi. Aby czas Waszego pikniku był ciekawie wypełniony, przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych pomysłów zabaw:


„Skojarzenia”
Dzieci siadają na kocu obok siebie. Zaczyna pierwsze z nich, mówiąc dowolne słowo. Następne dziecko stara się powiedzieć coś, co mu się kojarzy z pierwszym słowem. Podobnie robią tak wszyscy po kolei. Ta zabawa może trwać bez końca, a co więcej cały czas jest ciekawa.


„Lina”
Dzieci ustawiają się w szeregu jedno obok drugiego. Do rąk dostają długą linę, której się łapią. Opiekun wydaje komendy: na słowo "trzymaj" dzieci puszczają linę, a na słowo "puść" trzymają ją. Kto się pomyli odpada z gry. Zwycięzcą zostaje ten kto wytrwa najdłużej. To on dostaję nagrodę.


Chłopcy w tym wieku mogą zagrać w różne gry drużynowe typu: piłka nożna bądź koszykówka, a dziewczynki na pewno chętnie poskaczą na skakance bądź gumie. Ciekawe dla nich też będą różne zagadki lub zgadywanki.


Jeśli chodzi o organizację wiosennego pikniku to ile głów, tyle pomysłów. Dlatego nie traćcie czasu i już pomyślcie o swoim! Zapewniam, że nie będziecie żałować, a Wasze pociechy będą miały co wspominać. Większość z Was coraz mniej czasu spędza ze swoimi dzieciaczkami, a to jest doskonała okazja. Miłej zabawy!PROPOZYCJE GRILLOWE

mięsa, ryby, sery
Steki z halibuta z dipem cebulowym

Camembert grillowany


warzywa, pieczywo
Ziemniaki pieczone z czosnkiem

Seler grillowany
Bułki grillowane z serami, masłem czosnkowym i ziołami

dipy
Dip czosnkowo ogórkowy
Pomidorowy
Śmietanowo majonezowy z pieczonym czosnkiem
Majerankowy
Bearneński

3 komentarze:

 1. Łał, świetny poradnik ! Takie piknikowe abc, świetny pomysł z tą bułeczką i z pudełkiem na owoce z papierowych talerzyków. Pozdrawiam Kate

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię to :-)
  Joanna

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć! Nie mogłam znaleźć do Ciebie maila, więc piszę tutaj. Wygrałaś u mnie w konkursie :) Proszę o adres do wysyłki nagrody na maila: miss66@o2.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie ...

Przyciski Listonic

- See more at: http://darmowedodatkinablogi.blogspot.com/2013/09/bujajaca-sie-latarenka.html#sthash.RbAo3ms7.dpuf