sobota, 5 kwietnia 2014

Wszystko co musisz wiedzieć o święconceZnaczenie wielkanocnej święconki

Zwyczaj święcenia pokarmów narodził się już w VIII wieku, niemniej jednak do Polski dotarł dopiero w średniowieczu. Początkowo święcono wszystko to, czym raczono się w czasie świąt. Mieszczanie nie przynosili jadła do kościoła, tylko to ksiądz kolędował po domach i je święcił.
Z biegiem czasu, zmieniono zwyczaj święcenia pokarmów w domu i przeniesiono go do kościoła.

W przygotowanym przez nas koszyczku powinno znaleźć się przynajmniej 8 potraw. Oczywiście zawsze możemy dodać do nich czekoladowego zajączka i parę kurczaczków do dekoracji. Święcone pokarmy zapewniają przede wszystkim pomyślność i zdrowie i dostatek.


Jajka
Symbol życia i zmartwychwstania. Największą moc przypisywano tym w czerwonych barwach, bo kojarzono z dobrą nowiną i ze zwycięstwem. Dzielenie się nim umacnia rodzinne więzi. U mnie w domu rodzinnym, jak i teraz praktykuję w swoim dzielimy się jajem, jak opłatkiem, przy śniadaniu Wielkanocnym w Wielką Niedzielę.  Malowanie wywodzi się z pogańskiego święta Jare, rozpoczynającego wiosnę.

Chleb
Nawiązuje do ciała Chrystusa. Zapewnia dobrobyt i pomyślność.

Zielenina
Wiecznie zielone gałązki bukszpanu symbolizują nieśmiertelność. Ozdabia się nimi koszyczek.

Ciasto/ babka
To znak umiejętności i doskonałości. Tradycyjnie do koszyczka wkłada się małą babkę, bądź kawałek większej, najlepiej samemu upieczonej.

Sól i pieprz
Symbolizuje gorzkie zioła, chroniące pożywienie przed zepsuciem. Sól to również symbol prawdy i oczyszczenia, przymierza człowieka z Bogiem. Posiada również właściwości oczyszczające. Według pradawnych wierzeń odstraszała zło i siły nieczyste.

Wędlina/ kiełbaska
Nawiązują do ofiary baranka. Oznaczają kończący się post, dostatek, zdrowie i płodność.

Baranek
Symbol zmartwychwstania Chrystusa i zwycięstwa dobra nad złem. Obojętne czy to będzie baranek z ciasta, czy cukrowy.

Chrzan
To przede wszystkim oznaka ludzkiej siły. Jest pikantny w smaku i wyciska z oczu łzy. Najlepiej, gdy jego korzeń jest w kawałku. Kroi się go później na cienkie plasterki i częstuje  gości.   Chrzan może też być starty i wymieszany z jajkiem i ze śmietaną.

Karafka z wodą
Jest symbolem Ducha Świętego.

Ser
Ma zapewnić harmonię i zgodę między człowiekiem a siłami przyrody. Jest symbolem związku człowieka z przyrodą. Ma zapewnić rozwój stada zwierząt domowych.

Zajączek
Symbol wiosny i odradzającej się przyrody. Podobno śpi z otwartymi oczami i to on miał pierwszy zobaczyć Zmartwychwstałego Chrystusa.

Koszyk
Powinien być z wikliny, słomy lub sosnowych łubów. Wyścielony serwetą, ozdobiony bielą koronek i zielenią bukszpanu lub gałązek borówki, był wyrazem wielkiej radości. Tą radością trzeba się podzielić podczas wielkanocnego śniadania.
Święconka powinna składać się z siedmiu elementów. Wedle tradycji - to zapewni nam szczęście i dostatek.


1 komentarz:

  1. A widzisz, nie wiedziałam, że to ma jakieś znaczenie co jest w koszyczku :)
    Basia

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie ...

Przyciski Listonic

- See more at: http://darmowedodatkinablogi.blogspot.com/2013/09/bujajaca-sie-latarenka.html#sthash.RbAo3ms7.dpuf