Co kraj to obyczaj. Niby wyświechtane powiedzenie, ale jakie prawdziwe. Podróżując, staramy się (przynajmniej niektórzy) próbować nowych smaków. Na Święta Bożego Narodzenia na ogół jednak zostajemy, lub przyjeżdżamy do domu, do Polski i Wigilia kojarzy nam się z kilkoma, dla nas tradycyjnymi, potrawami. Czasem jednak dobrze jest dowiedzieć się, a może i spróbować, czym zajadają się ludzie w innych krajach.
Niemcy na świąteczny stół stawiają kiełbaski i sałatkę z kartofli. Te niewyszukane (i tanie!) potrawy mają przypominać jak ubodzy byli Maria i Józef. Większość potraw jest więc dość prosta do wykonania, a przy okazji nie rujnuje portfela. Jednak Niemcy to także naród, który lubi zjeść dobrze i konkretnie, więc często głównym daniem wigilijnym jest właśnie gęś.
Składniki:
- Duża gęś (około 2 kg) oczyszczona
- 1-2 jabłka obrane, wydrążone i pokrojone w ćwiartki
- 1 cebula, pocięta wzdłuż na paski około 0,5 cm
- 1-2 łyżeczki tymianku
- sól
- pieprz (najlepiej świeżo mielony)
- 2 łyżki stołowe mąki
- około pół szklanki rosołu z kury
Przygotowanie:
Rozgrzać piekarnik do 180 ° C.
Gęś umyć i osuszyć, podobnie jak kurczaka lub indyka. Natrzeć gęś od wewnątrz solą, pieprzem i tymiankiem a następnie nafaszerować jabłkami i cebulą. To co zostanie można podpiec razem z gęsią w niewielkim naczyniu z odrobiną masła.
Ułożyć gęś w na kratce do pieczenia umieszczonej w brytfance (tak aby między kratką a brytfanką była przestrzeń na wytapiający się tłuszcz) i podlać szklanką wody z rozpuszczoną 1 łyżeczka soli. Ponakłuwać gęsią skórkę w kilku miejscach, aby tłuszczu mógł ściekać w czasie pieczenia. Piec gęś (ułożoną piersią do dołu) przez 50 minut a następnie obróć i piecz kolejne 50 minut. W trakcie pieczenia podlewać od czasu do czasu lekko osolona wodą
Po upieczeniu odstaw gęś na kilka minut i w tym czasie przygotuj sos. Wymieszaj w rondelku 2 łyżki gęsiego tłuszczu z pieczenia i 2 łyżki mąki, gotuj przez minutę. Stopniowo dodawaj bulion z kurczaka cały czas mieszając (dodaj tyle bulionu aby uzyskać pożądaną gęstość sosu. Dodaj sól, pieprz i tymianek do smaku.
Można podawać z połówkami brzoskwiń z puszki lub z dodatkiem konfitur żurawinowych albo z brukselką i ziemniakami. A po naszemu z świąteczną czerwoną kapustą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zostaw ślad po sobie ...