czwartek, 23 października 2014

Święty Mikołaj - List do Mikołaja

W naszej kulturze Święty Mikołaj to doskonale wszystkim znana postać staruszka o lasce, w okularach, z długą siwą brodą, w czerwonym stroju, z workiem pełnym prezentów. Jednak kult tej postaci wiąże się z historią biskupa Miry, to starożytne miasto Licji, (współczesne tereny Turcji.)

Św. Mikołaj urodził się ok. 270 roku w Patarze. Zasłynął jako człowiek o dobrym sercu, zadziwiał swoją serdecznością i życzliwością wobec innych, zwłaszcza ludzi biednych i schorowanych. Legendy głoszą, że otrzymał spory majątek po rodzicach, którym podzielił się z ubogimi. Był człowiekiem pobożnym i miłosiernym. Został biskupem Miry z woli mieszkańców tego miasta. Zmarł w połowie IV wieku. Po jego śmierci entuzjastycznie oddawano mu cześć. W czasach gdy Arabowie opanowali miasto, włoskim kupcom udało się wykraść relikwie zmarłego biskupa i przewieźć do Barii we Włoszech. Nie brakuje legend o szlachetnych czynach biskupa Mikołaja. Jedna z nich głosi, iż za jego wstawiennictwem wypuszczono z niewoli trzech oficerów niesprawiedliwie więzionych.

Druga legenda mówi o trzech młodych chłopcach, którym ocalił życie od wyroku śmierci. Wybawił także kilku żeglarzy z katastrofy morskiej. Znana jest również opowieść o tym, jak Św. Mikołaj zachował się na wieść o tym, że pewien nędzarz sprzedał swoje trzy córki do domu publicznego. W nocy, przez komin wrzucił worki z pieniędzmi, by je wykupić. Sakiewki wpadły do pończoch i butów, które suszyły się przy kominku. Stąd też zrodził się zwyczaj wieszania skarpet na prezenty, przy kominkach w okresie Bożego Narodzenia. Święty Mikołaj zasłynął jako biskup potrzebujących. Biednym ofiarował pomoc materialną, a pokrzywdzonym wsparcie duchowe. 6 grudnia Kościół Katolicki wspomina Św. Mikołaja biskupa z Miry, jest on czczony jako patron rybaków, marynarzy, dzieci, panien i więźniów.

W Kościele Prawosławnym Św. Mikołaj jest najbardziej czczoną postacią spośród wszystkich świętych, patronuje Grecji, Albanii i Rosji. Z racji swoich dobrych uczynków popularność tego świętego nie zanikła do tej pory, co roku ludzie przebierają się na jego cześć, by móc obdarować prezentami najbliższych, a zwłaszcza dzieci. Oby ta tradycja tkwiła w nas, jak najdłużej, bo nie ma nic piękniejszego, niż sprawianie radości i niespodzianek drugiemu człowiekowi.


Laponia - Wioska Świętego Mikołaja

Atmosfera Laponii jest stonowana jak jej kolorystyka. Nawet największe atrakcje turystyczne na miarę międzynarodową, nie mają w sobie krzykliwości Disneylandu. Napapiiri to siedziba Świętego Mikołaja.

A tam – komercja w czystej postaci. Aż dziwne, że to tu możliwe. Kilka kilometrów za Rovaniemi, na kole podbiegunowym powstały dwa obowiązkowe punkty dla zwiedzających. Pierwszy – to Wioska Świętego Mikołaja. A w niej lodowy zamek z atrakcjami dla dzieci i zimnymi, oj bardzo zimnymi drinkami w lodowych szklankach dla dorosłych; mnóstwo sklepów z zabawkami i pamiątkami (na zapleczu Fabryki Zabawek Świętego); przejażdżki saniami ciągniętymi przez ospałe reny; no i oczywiście główny punkt programu – Poczta Świętego Mikołaja.

Tu można zamówić kartkę od Mikołaja na Gwiazdkę (tak, tak – Mikołaj też pisze do dzieci!), wysłać pocztówkę z podobizną Świętego sygnowaną specjalnym znaczkiem pocztowym i stemplem potwierdzającym wyjątkowe miejsce wysłania przesyłki. A miejsce – owszem – niezwykłe. Klientów obsługują prawdziwe elfy (zwróć uwagę na sterczące uszka), a i na zaplecze warto się wśliznąć. Tu, gdzie skwierczą w kominku brzozowe polana, przy biurku siedzi sam Święty Mikołaj. Czyta kolorowe listy pisane niewprawnymi jeszcze rączkami na całym świecie, i zbiera smoczki (o co chodzi?). Na podłodze czekają cierpliwie skrzynki ze świeżą korespondencją. Posegregowane według kraju dziecięce marzenia (oj, co tak mało z Litwy, Łotwy i Estonii, że wystarczy wspólny pojemnik!), czekają na spełnienie. A na ścianie – nie żartuję! – pisany na korze brzozowej w 2000 roku, list od polskich chłopców z Prabut. Stąd wiemy, że Mikołaj darzy nas – Polaków, szczególną sympatią.

List do Mikołaja
List od Mikołaja
Wioska Świętego Mikołaja

A kto jeszcze nie ma dość – podąża około kilometr w kierunku Rovaniemi do Groty Świętego Mikołaja. Bo nie tylko Święty pracuje – tu podobno mieszka. Jeszcze tylko zawiły parking wśród śnieżnych pagórków, i już witają wędrowców kolorowe lodowe rzeźby przykucnięte między drzewami, u wejścia do jaskini. Jak światełko w tym tunelu – na końcu migocze wielka choinka i tylko piękna muzyka wskazuje dokąd zmierzać. I warto było, bo u stóp bożonarodzeniowego drzewka elf gra na flecie poprzecznym. Istna magia! A elf najprawdziwszy w świecie! Skąd wiem? – Sprawdziłam, ale o tym opowiem innym razem. Z bilecikiem za 25 € znów rozrywki dla dzieciaków: "Pociąg czterech pór roku", "Pokój hobbystyczny", "Widowisko zorzy polarnej", "Szkoła elfów", "Piekarnia bożonarodzeniowych pierników", Lodowa galeria" i gwóźdź programu – wyczekiwana przez wszystkie dzieciaki fotografia z Prawdziwym Świętym Mikołajem! Ponadto oczywiście sklep z pamiątkami, restauracja i lodowy bar. Ale tłumów – o dziwo! – nawet tu, nie ma.

Tłum, to pojęcie raczej nie znane w kraju o zaludnieniu 15,5 osób/km2 (to 10x mniej niż w Polsce!). Większość turystów zresztą to nie Finowie. Roi się tu raczej od Azjatów. Można zatem spokojnie powędrować po swego rodzaju centrum handlowym, gdzie oprócz wszystkiego co kojarzy się z Bożym Narodzeniem, znajdziemy tu wyroby fińskiego rękodzieła: piękne noże z rękojeścią wykonaną z rogów renów, łosi i drzewa brzozowego (od kombinacji m. in. zależy cena), zwane w Polsce "finkami", a w Finlandii puukko. Na uwagę zasługują filcowe kapcie w wersji tradycyjnej i bardziej nowoczesnej (z gumową podeszwą), bezkonkurencyjnie cieple na największe nawet mrozy. Charakterystyczne są też kubki brzozowe wykonane z jednego kawałka drewna, skóry reniferów, otwieracze do butelek z rogów reniferów, i wiele wiele innych pamiątek, kojarzących się z tym miejscem – mniej lub bardziej tandetnych.

Święty Mikołaj spełnia marzenia wszystkich dzieci. Nie tylko dzieci co roku w wigilijny wieczór czekają na prezenty. Nie tylko z Finlandii, bo każdy może wysłać list do Świętego Mikołaja. Pracowity Staruszek w swoim lapońskim biurze na pewno go przeczyta... i 24. grudnia przyniesie prezenty wszystkim grzecznym dzieciom.

Na jaki adres wysłać list do Świętego Mikołaja?


Adres do Świętego Mikołaja:

Santa Claus' Main Post Office
Tähtikuja 1,
96930 Napapiiri
Finland


Santa Claus Office
FIN-96930 Napapiiri
Rovaniemi
Finland


Santa Claus Arctic Circle
96930 Rovaniemi
Finland

Santa Claus
Arctic Circle
96930 Rovaniemi
FinlandiaKażdy z wyżej podanych adresów jest dobry. Do Mikołaja po prostu można pisać na kilka adresów. Mikołaj ma też adres mailowy i numer telefonu. Można tam kierować pytania i wątpliwości.
Polecam wysłać list do Mikołaja, do Rovaniemi - poszukajcie odpowiedzi na forach. Mikołaj czasem wyśle Barbie, czasem wycinankę i świąteczną grę, a czasem tylko kartkę z pozdrowieniami. Ale dla Malucha nawet taka kartka to jest coś! Pośpieszcie się, trzeba wysłać jak najszybciej - najlepiej koniec października i początek listopada. Potem jest tylko szansa na kartkę. Widziałam też polską wersję - ale to ściema jedna wielka. Bo żeby Mikołaj nam (dzieciom) odpowiedział listownie trzeba zapłacić 30 zł. A tutaj nie płacisz nic, jeśli macie to szczęście i Mikołaj wyśle wam paczkę, to jedyne co - można liczyć się z kosztem wysyłki (20-30zł) jeśli będzie ciężka. Do dzieła kochani! I dajcie znać :)
tutaj proszę link - przykład że Mikołaj odpisuje :)
http://frajdap.blogspot.com/2012/05/swiety-mikoaj-majowa-pora.html


Wioska Świętego Mikołaja:
www.santaclausvillage.info

Centrum Składania Życzeń Świętego Mikołaja:
http://www.santagreeting.net/


E-mail Świętego Mikołaja:
santa.claus@santaclausoffice.fi
joulupukinpaaposti@posti.fi

Telefon do Świętego Mikołaja:
Tel. +358-20 452 3120

Fax. +358-16 3481 418

Zamów list OD Świętego Mikołaja!

Dzieci z całego świata wysyłają listy do Świętego Mikołaja. Mało kto jednak wie, że można też otrzymać list od Świętego! Będąc w Wiosce Świętego Mikołaja w Finlandii, można zamówić świąteczny list od Świętego Mikołaja na przykład dla swojego dziecka. Wypełnia się formularz i wybiera język (fiński, szwedzki, angielski, japoński, francuski, hiszpański, włoski, niemiecki, holenderski lub chiński). Na podane nazwisko i adres Święty Mikołaj przed świętami wyśle list. Usługa w wersji podstawowej kosztuje 7,25 €.


O czym pisze fiński Mikołaj?

Jeśli ktoś kiedykolwiek otrzymał list od samego Świętego Mikołaja, wie zapewne, że Joulupukki pisze o tym co słychać w jego wiosce, czyli głównie o elfach i reniferach. Co ciekawe, choć w zasadzie oczywiste, fińskie elfy i renifery mają fińskie imiona (a nie te znane z amerykańskich kreskówek o Mikołaju smile). Bohaterami zeszłorocznych listów do dzieci były dwa elfy - Puolukka (co po polsku znaczy borówka) i Puhku. Pojawia się również informacja o coraz przystojniejszym reniferze o imieniu Petteri. Mikołaj opowiada o świątecznych przygotowaniach i obowiązkach elfów z tym związanych. Tradycyjne, ręcznie robione wieńce świąteczne i czerwone kwiaty (zwane u nas "Gwiazdą betlejemską"), przygotowują elfy. W tym roku to właśnie Puolukka przez wiele miesięcy, troskliwie hodował amaryllisy, a za zebranie elementów do wieńców odpowiadał Puhku. Ponadto z listu dowiedzieć się można, że Święty ma żonę i psa, a jego broda znacznie podrosła od zeszłego roku.

Mikołaja również można podglądać, poprzez kamerę internetową. Oto link:

http://www.worldcam.pl/456,6,7,podglad.html

tutaj jednak dzieje się dopiero w grudniu ;)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie ...

Przyciski Listonic

- See more at: http://darmowedodatkinablogi.blogspot.com/2013/09/bujajaca-sie-latarenka.html#sthash.RbAo3ms7.dpuf