czwartek, 20 marca 2014

OSTARA

OSTARA/JARE GODY

Przypada w dzień Równonocy Wiosennej, czyli 20.03

Ostara to sabat równonocy wiosennej, jeden z czterech sabatów mniejszych. Znany jest również jako Festiwal Drzew. Obchodzony jest co roku, pierwszego dnia wiosny, czyli w czasie zrównania dnia z nocą. Jest to bowiem symboliczny moment, kiedy światło wygrywa z ciemnością i rozpoczyna się okres radości i płodności. Symbolem tego święta jest jajko, co przejęła również tradycja chrześcijańska w święcie Wielkiej Nocy.

Również nasi rodzimi Słowianie, obchodząc święta związane z cyklem przemian w przyrodzie, z charakterystycznymi dla Europy porami roku, czcili ten szczególny czas jako Święto Jaryły, czyli Jare Gody. Było to święto obchodzone podczas równonocy wiosennej lub w pierwszą niedzielę po równonocnej pełni księżyca. Odwoływało się do symbolicznego odpędzenia zimy, a także powitania i przyjęcia wiosny. Są z tym świętem związane różne obrzędy magiczne, które przetrwały do dziś w formie zwyczajów ludowych, takie jak topienie Marzanny lub malowanie jajek - mających wnieść do domostw energię i radość życia oraz mających zapewnić urodzaj i powodzenie na cały nowy, rozpoczynający się wiosną rok wegetacyjny. Dla Słowian święto to dotyczy szczególnie Matki Ziemi i bóstwa Jaryły. U naszych sąsiadów istnieje podobne święto - tzw. Maślenica. Zachowało się ono również od czasów pogańskich. Jest, podobnie jak u nas, kojarzone z odejściem zimy i powitaniem wiosny.

Święto to powinniśmy, jak to kiedyś bywało, zacząć od radykalnych porządków, wietrzenia szaf i pościeli tak, by z naszego domu wypędzić resztki zimy. W słowiańskich i pogańskich czasach zbierano się potem na placach miejscowości i hałasowano wszystkim, czym można było hałasować, by przepędzić zimę. Potem wykonywano kukłę, z którą obchodzono domy, by zebrała całe wygonione za sprawą porządków zło. Tę kukłę spalano. Nazywa się ją do tej pory Marzanną (od mar lub mor, co oznacza śmierć).

Ostara jest świętem bardzo złożonym. Szczególnie związana jest z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania. W marcu przypadają rocznice śmierci bóstw: Adonisa, Ozyrysa i innych, a także Jezusa, którego męka, śmierć i zmartwychwstanie przypada na żydowskie święto paschy. Wszyscy oni giną, by po trzech dniach zmartwychwstać (jak więc widać, chrześcijaństwo nie jest w tej kwestii oryginalne).

Jeżeli chcemy przyciągnąć do siebie bogactwo, w dzień ten zaopatrzmy się w doniczkę oraz nasiona rośliny, która szybko kiełkuje - np. rzeżuchy. Posadźmy ją w donicy, wyobrażając sobie, że tak jak ona będzie się rozwijać, tak będzie wzrastało nasze bogactwo.

Otaczajmy się podczas Ostary kolorem żółtym i zielonym, malujmy jaja, odradzajmy się na nowo, zostawiajmy za sobą zimę. Jest to święto natury, jeżeli jednak nie mamy w pobliży łąki, po której możemy pobiegać bosą stopą, kupmy chociaż jednego kwiatka - jako symbol święta. I niech nam się darzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie ...

Przyciski Listonic

- See more at: http://darmowedodatkinablogi.blogspot.com/2013/09/bujajaca-sie-latarenka.html#sthash.RbAo3ms7.dpuf