Magia Świąt ... to .. Czas nadziei, rodzinnych spotkań, białych marzeń...Czas okiennych wystaw, gdzie mróz jest malarzem...Gdzie przyjemny chłód, śnieg skrzypi pod butami...Wieczorem pod kocem, z ukochaną osobą...Przyozdobiony świerk, Domowa krzątanina, serca jedna migawka ...Na niebie pierwsza gwiazdka...
czwartek, 30 maja 2013
Christmas in Sweden / Święta w Szwecji
God Jul – Wesołych Świąt. W dwóch krótkich słowach Szwedzi wyrażają sobie świąteczne życzenia. Taki minimalizm z pewnością nie dotyczy już przygotowań do uroczystości i jej celebrowania.
Przygotowania
Boże Narodzenie w Szwecji rozpoczyna się 13 grudnia, w dzień Świętej Łucji, w którym, w szkołach i zakładach pracy, „Św. Łucja” (dziewczyna przebrana za jej postać) w koronie ze świeczkami i w białej todze częstuje szafranowymi bułeczkami (lussekatts) oraz pierniczkami (pepparkakor). Od tej pory wszyscy aktywnie uczestniczą w przygotowaniach do wieczoru wigilijnego.
Miasto dekorowane jest girlandami, kolorowymi łańcuchami, lampkami, pojawiają się także zdobne choinki. W domach natomiast, nie może zabraknąć domku z pierników, zielonych wianuszków z sosnowych lub borówkowych gałązek, zdobiących drzwi, aniołków, krasnali, adwentowych stroików z czterema świeczkami oraz koziołków (julbock), będących typowo szwedzką ozdobą świąteczną. Na kilka dni przed wigilią w mieszkaniach pojawia się choinka. Drzewko przyozdabia się świecącymi i słomianymi akcesoriami, słodyczami, ciastkami, flagami Szwecji oraz elektrycznymi lampkami bądź świeczkami.
Boże Narodzenie w Szwecji - Wigilia
Wigilia (Julafton) nie jest dniem postnym w Szwecji. Tradycyjnie ucztę rozpoczyna rytuał „zanurzania w kotle” (doppa i grytan), polegający na moczeniu kawałków ciemnego chleba w garnku wypełnionym sosem z wieprzowiną.
Następnie przychodzi kolej na pasztet z wątróbki, szynki, galaretę z wieprzowych stóp oraz lufisk (suszona sztokfisz). Tradycyjną potrawą jest także „pokusa Janssona”, kremowa zapiekanka z ziemniaków i anchois. Na deser podaje się pudding ryżowy (risgryngrot) oraz pachnące cynamonowe ciasteczka i pierniczki. Wśród napojów króluje natomiast grzaniec (glögg), czyli aromatyczne grzane wino z dodatkiem m.in. goździków, kardamonu, cynamonu oraz pomarańczy.
Po kolacji domy odwiedza Jultomten (szwedzki Mikołaj; w znaczeniu dosłownym „świąteczny krasnoludek”), który przynosi prezenty. Dzieci mogą znaleźć podarunki także w wiszących na kominku skarpetach. Poprzednikiem Jultomena był wspomniany wyżej koziołek, który obecnie jest jednym z głównych symboli Świąt w Szwecji.
Boże Narodzenie w Szwecji mija w atmosferze radości przy dźwiękach ulubionych kolęd i piosenek świątecznych.
Źródła:
www.swedenabroad.com
www.szwecja.filo.pl
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zostaw ślad po sobie ...