Portugalia dla wielu Polaków wydaje się być nieco egzotycznym krajem. Jednak pozory mylą i Portugalczycy mają wiele wspólnego z Polakami. Przyjrzyjmy się jak wygląda Boże Narodzenie w Portugalii.
Boże Narodzenie to najważniejsze święto w Portugalii. Wigilia, czyli Véspera do Natal to magiczny dzień dla Portugalczyków, ponieważ wtedy spotykają się ze swoimi bliskimi, a przed północą wybierają się do kościoła. O północy odbywa się uroczysta msza Missa do Galo, co w polskim tłumaczeniu oznacza Msza Koguta. Z nazwą mszy związana jest pewna legenda, która mówi o tym, że kogut zapiał tylko raz o północy. Miało to miejsce w noc narodzin Jezusa. Po mszy świętej wszyscy udają się do domu, aby spożyć tradycyjny posiłek zwany consoada...
Święta w Portugalii od kuchni
Portugalczycy nie wyobrażają sobie wigilijnego stołu bez dorsza, który jest przyrządzany według specjalnego przepisu bacalhau de consoada. Dodatkowo na stole pojawia się gotowana kapusta, krokiety z ryb i liczne ciasta. Najpopularniejsze z nich to:
Rabanadas, czyli grzanki moczone w słodkim mleku i obsmażone, Pasteis de doce de grăo, czyli ciasteczka z marmolady z grochu oraz Broas de mel, czyli piernik.
Boże Narodzenie w Portugalii - parę słów o choince
Portugalczycy, podobnie jak Polacy, nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez choinki. Na północy kraju jest tradycja przystrajania choinki zwanej Arvore do Natal. W tych regionach Portugalii, gdzie trudno o świąteczne drzewko robi się Avore z masy papierowej.
Pod choinką często można znaleźć szopkę. We wsi Reguengo do Fetal każdego roku powstaje szopka na placu przed kościołem. Charakterystyczne są szopki w Algarve. Są one bardzo proste. Wyposażone są jedynie w schodki, na szczycie których stoi figurka Dzieciątka Jezus.
Wigilijne zwyczaje
W Portugalii, podobnie jak w Polsce, pozostawia się puste nakrycie przy stole. W ten sposób zaprasza się zmarłych do wspólnej Wigilijnej Wieczerzy. Podobnym zwyczajem jest wrzucanie do kominka okruszków wigilijnych potraw. Dawniej były to nasiona. Portugalczycy wierzą, że w innym świecie przemienią się one w pożywienie, które zostanie zesłane na Ziemię w razie głodu.
Magia Bożego Narodzenia
Portugalczycy obchodzą uroczyście nie tylko Wigilię, ale również dzień Bożego Narodzenia. Tego dnia cała rodzina zbiera się zazwyczaj u seniora rodu na tradycyjnym obiedzie. Podstawowym daniem jest nadziewany indyk.
W tym dniu dzieci otrzymują upragnione prezenty gwiazdkowe. Przynosi je święty Mikołaj (Papai Noel) lub w bardziej tradycyjnych domach Dzieciątko Jezus.
To nie koniec świętowania!
Portugalczycy obchodzą okres bożonarodzeniowy w gronie najbliższych. Hucznie świętują także Sylwestra i Nowy Rok. To kolejny pretekst do wspólnego rodzinnego spotkania. W tym dniu ważna jest dekoracja pokoju, w którym przebywają goście. Dekoruje się go preenchido. Jest to coś na kształt metalowego kwiatu czy rozgwiazdy ozdobionego świeczkami. Menu składa się z wina, winogron, licznych przekąsek na zimno oraz ciast.
Okres Bożonarodzeniowy kończy się 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. W przeddzień tego święta wzdłuż parapetów okien i drzwi, dzieci ustawiają swoje buty i wypełniają je marchwią i sianem. Chcą w ten sposób zwabić nocą konie Trzech Mędrców i sprawić, aby rano buty były wypełnione podarkami i poczęstunkiem składającym się zazwyczaj z kandyzowanych owoców i słodkich bułek.
Magia Świąt ... to .. Czas nadziei, rodzinnych spotkań, białych marzeń...Czas okiennych wystaw, gdzie mróz jest malarzem...Gdzie przyjemny chłód, śnieg skrzypi pod butami...Wieczorem pod kocem, z ukochaną osobą...Przyozdobiony świerk, Domowa krzątanina, serca jedna migawka ...Na niebie pierwsza gwiazdka...
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zostaw ślad po sobie ...