piątek, 23 października 2015

Kolory na jesienne złe humory
Słońca coraz mniej. Wieczory coraz dłuższe. Ciepło jest pod kołdrą. Motywacja i chęć do życia bliska zeru. Nabierz kolorów, nastrój się pozytywnie.

Dla Chińczyków ojców feng shui - kolory mają ogromny związek z życiodajną energią chi, która ma ogromny wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz nasze osiągnięcia. Gd chi się wyczerpuje, dopadają nas choroby, brakuje kasy, a życiowy optymizm ucieka w siną dal. Przyciągnij chi kolorami. Albo rozwesel siebie i ludzi spotykanych po drodze kolorami ubrań, przedmiotów, jedzenia. Na przykład czerwony przyciąga fortunę, stąd np przesąd aby mieć czerwony portfel.

Również zachodni badacze udowodnili, że barwy mają ogromny wpływ na ludzkie zachowania. I to do tego stopnia, że nikomu nie przyszłoby dziś do głowy pomalować ściany szpitalnej sali na czerwono. Co innego w domach schadzek, gdzie prym wiedzie szkarłat.

Dlaczego? Bo czerwony pobudza adrenalinę i podnosi ciśnienie krwi, czyli daje sygnał do działania. A na przykład niebieski (obok zielonego to najczęstszy kolor wnętrz szpitalnych) wycisza i obniża ciśnienie. W sam raz dla pacjentów przerażonych szpitalnym leczeniem.

Badacze działania kolorów z czasem poszli o krok dalej i stworzyli chromoterapię, czyli leczenie barwami. Polega ona na stymulowaniu mózgu kolorami. Widmo barwnego światła pochłaniane jest przez pole energii ludzkiego ciała, skórę, a przede wszystkim wzrok i poprzez receptory oka dociera do mózgu. Kolory mogą uspokajać, relaksować lub pobudzać.

I tak na przykład barwy ciepłe stosuje się w terapiach służących pobudzeniu aktywności, zaś barwy zimne wyciszeniu i uspokojeniu.

1 komentarz:

  1. Kiedyś, czytałam o tym i jest w tym sama prawda bo e względu na to jaki mam humor staram się przebywac w pomieszczeniach z odpowiednimi barwami :)

    OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie ...

Przyciski Listonic

- See more at: http://darmowedodatkinablogi.blogspot.com/2013/09/bujajaca-sie-latarenka.html#sthash.RbAo3ms7.dpuf